تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

معرفی آستان مقدس امامزادگان ابراهیم و قاسم (علیهما السلام) فسا+ عکس

۶ دي ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۵:۱۱ کد مطلب: 8889

شاهزاده قاسم و شاهزاده ابراهیم (ع) از نوادگان حضرت عقیل، برادر حضرت علی(ع) و از طرف جد مادری منتسب به حضرت علی (ع) می باشند.


پایگاه خبری تحلیلی فسایی:
مقبره امامزاده ابراهیم و قاسم (علیهما السلام) در وسط شهر فسا و در خیابان شاهزاده قاسم و در کنار فلکه شاهزاده قاسم قرار دارد. این بقعه را مردم بیشتر شاهزاده قاسم می نامند و به همین دلیل نام خیابان و نام فلکه از آن گرفته شده است.
مقبره این امامزادگان دارای بنایی بسیار باشکوه و مجلل که به (شاهزاده ابراهیم و شاهزاده قاسم) مشهور می باشند و در بین اهالی فسا از احترام فوق العاده ای برخوردارند. 
بنای ساختمان بقعه شامل حرم، ایوان، گلدسته، گنبد و صحن می باشد که جملگی با ظرافت و دقت هنرمندانه و موزون ساخته شده است و ارتفاع گنبد آن حدود نه متراست.
ساختمان بقعه این دو بزرگوار در سال 1373 تمام شده و زیربنای آن 500 مترمربع و همچنین طرح جامع تأسیسات آن 1000 مترمربع می باشد.
به اعتقاد اهالی این دو بزرگواره از نوادگان عقیل برادر حضرت علی (علیه السلام) می باشند و به قولی حاکم فسا درعهد حجاج بوده و بدین لحاظ مردم به آنها شاهزاده می گویند. 
علت شهرت شاهزاده بودن آنان بدان جهت است که آنان از طرف پدر عقیلی هستند و نسب به امامزاده معصوم ندارند و چنین شرافت نسبی در آنان نیست لذا این دسته از طالبیون را به عنوان شاهزاده خطاب می کردند. مضافاً بر اینکه شاهزاده ابراهیم و قاسم از طرف مادر نسب به امیرالمومنین علی (علیه السلام) می رسانند و سرانجام این شرافت را از طرف مادر کسب نموده اند.

 

  


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو