تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
دکتر جمالی در دومین مصاحبه ی خود با سایت فسایی:

کمربندی فسا ان شاءالله تا یک ماه آینده تمام می شود/ در جلسه رای اعتماد اصلاً حزبی و جناحی رای ندادم

۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۶:۴۴ کد مطلب: 8522

دومین* گفتگوی رسمی پایگاه خبری تحلیلی "فسایی" با دکتر جمالی روز بعد از رای گیری سه وزیر پیشنهادی دولت و تلفنی انجام شد. مصاحبه ای که به دلیل ترافیک شبکه موبایلی چهار بار قطع و کلام بریده شد.اما خروجی کار قابل قبول از آب در آمد. *اولین مصاحبه با دکتر جمالی را نوروز دو سال قبل انجام داده است. جهت مطالعه آن، جمله : "جمالی: بخاطر وحدت می آیم / الان موقع شعار نیست دیگر بس است" را در اینترنت سرچ کنید.

 

پایگاه خبری تحلیلی فسایی: رای و نظر شما در مورد سه وزیر پیشنهادی دولت به مجلس چه بود؟
- در مورد رای دادن بنده به وزرا که اینجور مصاحبه انجام نمی دهند چون اگر اینگونه بود رای مخفی نبود.


* نظر شما در مورد این افرادی که رای اعتماد گرفته اند ؟
ما هیچ نماینده شهری نداریم که بیاید بگوید به افراد چه نوع رایی داده است. به این خاطر که نماینده مجلس نماینده ی همه مردم شهرستان و کشور می باشد. اگر نماینده ای بیاید و این موارد را بیان کند یک اختلاف نظری در سطح کشور به وجود می آید و برای جلوگیری از بروز این مسئله آرا به صورت مخفی داده می شود.


* انگیزه مخالفان و موافقان وزاری پیشنهادی چه بود و چه طور شد که این وزرا از مجلس رای اعتماد گرفتند؟
روزی که وزرای پیشنهاد به مجلس آمدند. بالاخره یک سری مخالفینی و یک سری موافقینی در مجلس وجود داشتند. مجلسا عملاً به سه قسمت تقسیم می شود. 1. لیست اصلاح طلبان و یا امید، 2. لیست اصولگرایان، 3. لیست مستقلین، لیست اصولگرایان و مستقلین زیر شاخه ای از فراکسیون ولایت می باشند.
لیست امید اعلام کرد که تمام وزرا را رای مثبت می دهد. در رابطه با فراکسیون ولایت به نتیجه خاصی نرسیدند و مقرر شد هر کس که هرگونه به ذهن خود در مورد موافقت یا مخالفت وزرای پیشنهادی رسید رای دهد. در مورد وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش احساس عمومی مجلس این بود که ایشان رای نیاورد. منتهی این موضوع را هر دو گروه اذعان دارند که سخنرانی بیش از اندازه تند یکی از نمایندگان علیه وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش باعث شد که آن عده ای که جزء هیچ فراکسیونی نیستند و به فضای حاکم بر جلسه نگاه می کنند، از نظر فضای جلسه آن ها از این همه انتقاد تند این فرد احساس کردند که وی مظلوم واقع شده است. به همین خاطر وی توانست رای اعتماد بگیرد.
در مورد آقای صالحی امیری آن مطالبی که بیان شد مخالفین محکمی صحبت نکردند و دوم ما غیر از فراکسیون های سیاسی مجامع نمایندگان استانی هم داریم. مجامع نمایندگان استان های شمالی به این دلیل آقای صالحی امیری اهل شمال کشور می باشد، بنابراین استان های گیلان و مازندران و گلستان و سی نماینده ی یکدست تهران و فراکسیون اقلیت های مذهبی و اهل تسنن همه به آقای صالحی امیری رای مثبت دادند.
ما باید بدانیم که در مجلس چه زیرفراکسیون هایی وجود دارد. الان از حدود هفده خانم که در مجلس می باشند حداقل پانزده نفر از آنان در فراکسیون امید و اصلاح طلبان می باشند. تمام اکثیرت اقلیت های مذهبی هم با آن ها هستند. آقای سلطانی فر تقریباً مخالف آنچنانی نداشت. به این خاطر که وی به مدت چند سال معاونت های مختلف را در سازمان ورزش داشته است و همچنین به عنوان استاندار و معاون استاندار بوده است و همچنین دارای اطلاعات ورزشی بالا می باشد.
در بحث میراث فرهنگی هم بهتر از فرد قبل خودش عمل کرده بود به همین دلیل از نظر مدیریتی هم مورد پسند مجلس بود. مطلب دیگری هم که برخی عنوان می کردند این بود که اگر که وزرا رای نیاورند در این هشت نه ماه آینده با توجه که از آذرماه بودجه بندی سال 1396 آغاز می شود، بتوانند برای وزارتخانه ی خودشان بودجه بگیرند. استدلال بعدی هم که در مجلس وجود داشت این بود که اگر این افراد پس از این هشت ماه در دولت بعدی هم بودند این چند ماه بشود تستی برای این افراد شود که آیا موفق بودند یا نه. برخی هم گفتند ما نمی خواهیم بهانه ای به دولت بدهیم که نگویند مجلس با دولت همکاری نکرد. همچنین سخنرانی یکی از جانبازان نخاعی در مجلس را هم داشتیم که در جَو کل مجلس تاثیر گذار بود. مجموع دلایل برای رای دادن به وزرای پیشنهادی دولت این مواردی بود که خدمت شما عرض کردم.


* جناب دکتر شما جزء کدام یک از این لیست ها بودید؟
بنده اصلاً حزبی و جناحی در این مورد تصمیم نگرفتم و تصمیمم بر اساس سخنرانی ها، برنامه ها، دفاعیات آنها بوده است. چون ما باید برای هر رایی که می دهیم در مقابل خدای خودمان پاسخگو باشیم.


* طبق سخنرانی ها و جَوی که مجلس داشت تقریباً به سمت کدوم قشر کشیده شدید؟
بنده به هیچ سمتی کشیده نشدم. افرادی که به سمت های مختلف کشیده می شوند از خودشان اطلاعات و آگاهی ممکن است نسبت به مسائل سیاسی و جناحی شناختی نداشته باشند. الحمدلله بنده که از سال 56 در بطن انقلاب بوده ام کاملا به همه ی جریانات سیاسی آگاه و هوشیار هستم و اطلاعات دارم و در یک فراکسیونی می باشیم که اطلاعات خوبی نسبت به مملکت دارد و به سمت خاصی کشیده نمی شویم.

 

* شما هفته ی پیش با آقای نوبخت جلسه ای داشتید در این جلسه چه تعاملاتی صورت گرفت و قرار است چه اتفاقات خوبی برای شهرستانمان بیفتد.
در این جلسه جمعی از نمایندگان فارس حضور داشتند. جلسه بیشتر جنبه معارفه و بحث های کلی بوده است و از آقای نوبخت درخواست کردیم که از طرح های ناتمامی که وجود دارد توجه شود به خصوص بنده بحث سد تنگ خمار و تکمیل راه های اصلی مان که راه های ترانزیتی می باشند تاکید داشتم.


*با توجه به دیدار اخیر شما و فرماندار ویژه شهرستان با سردار دهقان وزیر دفاع داشتید، در زمینه کارخانه قند چه نتیجه ای حاصل شد؟
با توجه به نامه ای که بنده به معاون سیاسی امنیتی استاندار زده ام ایشان هم یک کارگروهی را در این زمینه تشکیل داده اند و بیش از ده بند هم را تصویب کردند. بنده امیدوار هستم که اتفاقات خوبی رخ دهد. منتهی تا زمانی که صد در صد به نتیجه نرسیده ایم فعلاً بیان نمی کنم تا تاخیری پیش نیاید. امیدوار هستیم تا آنجایی که می شود واقعا بتوانیم این مشکل را حل کنیم.


* این موردی که گفتید می توانید دقیق تر برای ما بیان کنید؟
بحث این است که فعلاً برای کارخانه قند شکر خام تدارک دیده شود. خوشبختانه از سه دستگاهی منتقل شده بود یک دستگاه آن برگشته است و در حضور وزیر دفاع هم اشاره کردیم که حق و حقوق کارگران همان مقداری که قانون اعلام می کند باید پرداخت شود نه به صورت سلیقه ای.


* صحبت آخر
تشکر از شما بابت تماسی که گرفتید و امیدوار هستیم که بتوانیم در این جایگاهی که هستیم خدمت صادقانه ای داشته باشیم. البته غیر از این مسائل شهرستانی چند موضوع خوب در این چندماهی که در مجلس حضور داریم اتفاق افتاده است که مایل هستم این ها را مطرح کنم. خوشبختانه در بحث قانونگذاری لایحه ی جامع ایثارگران را تصویب کردیم. در بحث محیط زیست لایحه ای که نه سال بر روی زمین مانده بود کلیاتش را تصویب کردم که ان شاءالله در آینده برای کشور منافع زیادی خواهد داشت.  همچنین حق التدریسی های آموزش و پرورش را تعیین تکلیف کردیم.
 تذکرات متعدد ما به دولت جواب داد و تمامی مطالباتی که کشاورزانی که به دولت گندم فروخته بودند پرداخت شد. مورد بعد هم برای تامین امنیت مردم کلیات لایحه ی جرم آمیز بودن حمل سلاح سرد را هم به تصویب رساندیم. همچنین گزارش نسبتاً جامعی از برجام برای اولین بار در صحن عمومی مجلس گزارش شش ماهه را ارائه دادیم که گزارشی جامع و کامل و منصفانه و واقع گرایانه بوده است. مورد دیگر مطالباتی که ایران از آمریکا داشت این مجلس کمک کرد که این پولی که وارد کشور شده به بحث دفاع و امنیت کشور تعلق گیرد.
 این مواردی که ما در زمینه های مختلف هم برای کشور و هم برای مردم سود خوبی داشته است. انشاءالله پیگیر هستیم که مطالبات بازشستگان آموزش و پرورش و وزارت علوم را دولت تا پایان سال پرداخت شود که آقای نوبخت قول دادند این موضوع را به سرانجام برسانند.
پیگیری حق و حقوق کارگران شرکتی مخابرات وجود داشته است. دیروز که در مجلس حضور داشتیم و تا پنج بعداز ظهر به  طول انجامید ما از ساعت شش با آقای ظریف و معاونین ایشان تا ساعت 9 شب جلسه داشتیم.
 در عین حال پیگیر تکمیل بیمارستان امام حسین(ع) فسا هستیم که انشاءالله بتواند کمک حال بیمارستان فعلی فسا باشد.
 پیگیر تکمیل سالن های ورزشی در فدشکویه، صحرارود، خورنگان، دستجه و تعمیرات سالن زاهدشهر می باشیم. یک قولی هم گرفتیم چون خود مردم زاهدشهر زمینی داشتند مایل هستند که در آنجا یک سالن زورخانه تاسیس شود و اگر رئیس تربیت بدنی استان سر قولش بماند می توانید این موضوع را حل کنیم.
موضوع آخر هم اینکه بنده از یکی دوماه گذشته دعوت کردم از نمایندگان محترم شهرستان های داراب، جهرم و لارستان آمدند به اتفاق هم رفتیم و مسیری که می تواند مسیر اتصال فسا، زرین دشت ، جویم ، جهرم و بخش شیبکوه و گره بایگان باشد و با توجه به این که هیچگونه بودجه ای برای آن در نظر نگرفته شده بود، با توجه به لزوم این قضیه برای توسعه این مناطق امیدوار هستیم در سال های آینده یک امیدواری برای شروع این پروژه داشته باشیم.

کمربندی فسا هم ان شاءالله تا یک ماه آینده تمام می شود.  همچنین موافقت وزارت مسکن و راه و شهرسازی برای زیرگذر روستای بانیان داشتیم. و بنده شدیداً پیگیر بحث پل رودخانه کوشک قاضی می باشم که معاون استاندار جناب مهندس رضاییان هم به آنجا برده ام ان شاءالله اگر که مسئولین اجرایی شهرستان پیگیر باشند همه ی این زحمت ها روی دوش این ها می باشد امیدوارم که این کار صورت بگیرد.

 

 

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است