تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

قلع و قمع درختان یک تفرجگاه کهن

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۷:۴۸ کد مطلب: 11949

اواخر هفته گذشته در بی خبری مردم و مسئولین حدود 300 اصله درخت چند ده و چند صد ساله چنار برای چندمین بار طی دو دهه اخیر, در تفرجگاه مرغک قلع و قمع شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، :اواخر هفته گذشته در بی خبری مردم و مسئولین حدود 300 اصله درخت چند ده و چند صد ساله چنار برای چندمین بار طی دو دهه اخیر, در تفرجگاه مرغک قلع و قمع شدند.

 تفرجگاه کهن "مرغک" در جوار شهر رونیز از توابع شهرستان استهبانِ فارس واقع شده است. مرغک از اعماق دره ای شروع شده و تا دامنه کوه ادامه دارد و با داشتن چشمه آب دائمی و درختان مختلف از دیرباز به عنوان یکی از تفرجگاه های بکر و باصفا در سطح استان و خصوصا شهرستان های اطراف، مورد علاقه و توجه گردشگران، کوهنوردان و خانواده ها جهت ورزش، تفریح و گذران اوقات فراغت بوده است.

اما متأسفانه جمعه 13 بهمن 1396 پس از چند روز بی خبری از نزدیک شاهد قلع و قمع حدود 300 اصله درخت چنار چند صد ساله توسط یکی از باغداران همجوار محل گذر آب چشمه بودیم که بلافاصله با برخورد مردم و دوستداران محیط زیست شهر فسا و رونیز و اقدام نیروی انتظامی محل، عملیات تخریب متوقف گردید.

متاسفانه به جز تجمع مردم شهر رونیز در مقابل بخشداری و پیگیری های مستمری که از طرف گروه حافظان سبز اندیش شهرستان های فسا و استهبان صورت گرفته است، از سویی دیگر دادستانی شهرستان استهبان  و جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی تاکنون خبر امیدوار کننده ای دریافت نشده است.

گفتنی است پیشتر از این، آسیاب های آبی سنگ چین شده با چندین قرن قدمت که در تفرجگاه مرغک واقع شده اند، در میراث فرهنگی ثبت گردیده است.

همچنین با توجه به مناظر چشم نواز و هوای دل انگیز مرغک، این مکان دارای پتانسیل بالقوه ای جهت تبدیل شدن به مرکزی مهم در جذب گردشگر از سراسر کشور می باشد و از انجا که دولت فعلی رویکرد مثبتی به مقوله محیط زیست و گردشگری دارد، امیدهای بسیاری وجود دارد که این موضوع محقق گردد و راهکاری باشد برای مقابله با پدیده بیکاری که به دلیل خشکسالی های اخیر، رشد فزاینده ای در منطقه داشته است اما با کمال تأسف تخلف صورت گرفته در روزهای اخیر، تیشه ای به ریشه این امیدهاست.

علی رغم پیگیری های شبانه روزی و انعکاس گسترده این اقدام نابخردانه در فضای مجازی توسط گروه های مردم نهاد حافظان سبز اندیش شهرهای فسا ، رونیز، استهبان، نیریز و همچنین شهرداری و شورای شهر رونیز، تاکنون اقدام عاجل و قاطعی جهت برخورد با مجرمین صورت نگرفته و بیم آن می رود که با سهل انگاری مسئولین ذیربط و مشمول گذر زمان شدن این ماجرا، سایر درختان غیرمثمر چنار و سپیدار تفرجگاه مرغک به ورطه نابودی کشانده شوند.

 

 

 

 

 

منبع : سلامت نیوز


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو