تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

عدم تنظیم بازار پرتقال جنوب کشور و اشباع این میوه در سطح شهر فسا

۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۵:۱۱ کد مطلب: 11941

مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد: 2 میلیون و 800 هزار تن پرتقال در سالجاری تولید شده است و این ضمانت را می‌دهیم که این محصول به اندازه کافی برای عرضه در شب عید وجود دارد و ذخیره‌سازی آن نیز به اندازه کافی انجام شده و سردخانه‌های کشور پر از پرتقال است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، ابوالقاسم حسن‌پور مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری به مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد: 2 میلیون و 800 هزار تن پرتقال در سالجاری تولید شده است و این ضمانت را می‌دهیم که این محصول به اندازه کافی برای عرضه در شب عید وجود دارد و ذخیره‌سازی آن نیز به اندازه کافی انجام شده و سردخانه‌های کشور پر از پرتقال است.

وی افزود: مرکبات جنوب و فسا نیز هنوز به بازار عرضه نشده است زیرا بازار در وضعیت اشباع به سر می‌برد.  

مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: پرتقال ناول نیز بعد از برداشت بسته‌بندی شده است و آماده عرضه به بازار است که کیفیت بالایی نیز دارد.

حسن‌پور گفت: پرتقالی که در ناحیه مدیترانه‌ای با عنوان والنسیا تولید می‌شود با توجه به اینکه در مکانی مرطوب قرار دارد باید تعداد دفاعات بیشتری سم استفاده کنند تا محصول قابل عرضه به بازار باشد به طوری که برای عرضه پرتقالهای مدیترانه‌ای مازاد مصرف در مراحل تولید آن تا 27 بار سم پاشی از برندهای مختلف انجام می‌شود.

وی افزود: میزان سمومی که در پرتقال‌های مدیترانه‌ای استفاده می‌شود بسیار بیشتر از پرتقال‌های ایرانی است به طوری که برخی مناطق ایران نیز نیاز به سمپاشی ندارند اما تنوع سمومی که در ایران استفاده می‌شود در مقایسه با نوع مدیترانه‌ای آن کمتر است به همین منظور ممکن است که میزان باقیمانده سموم از یک نوع برند بیشتر باشد. هرچند که در نهایت مصرف سموم کمتری دارد.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به آفتاب مناسبی که در ایران وجود دارد ارزش غذایی پرتقالهای ایرانی از جمله قند و ویتامینC آن از نمونه‌های خارجی بالاتر است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه میزان بارش در کشور ما در مقایسه با اروپا کمتر اما تبخیر 3 برابر است هزینه تولید مرکبات در کشورمان بالا می‌رود به همین منظور تنها می‌توانیم آن را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر کنیم که در حال حاضر نیز رقم کمی صادر می‌شود.

یکی از باغداران منطقه فسا با اظهار : متاسفانه با عدم دخالت مراکز خرید پرتقال در شهرستان فسا باعث شده تا باغداران این منطقه محصولات خود را گاهلا زیر قیمت بازار به فروش برسانند.که باعث زیان های فراوان برای این دسته از  باغداران شده است .

وی با بیان : باغداران با قطع درختان خود و تغییر نوع درختان به لیمو ترش و سیاه درخت در آینده باعث مشکلاتی از جمله عرضه و تقاضا در این منطقه  به وجود میاد.  


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو