تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

فرانسه نقش پلیس بد را در مذاکرات و توافق هسته ای دارد

۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۵:۴۱ کد مطلب: 11930

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، گفت: همراهی اروپایی‌ها با آمریکا در پیگیری‌های اصلاح برجام سبب شفافیت نفاق سیاسی آنها با ایران می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، دکتر محمد جواد جمالی نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر آغاز نشست‌هایی با هدف ترمیم برجام، گفت: جمهوری اسلامی ایران و 5+1 به خوبی بر محور مذاکره خود واقف بودند بنابراین به طور صریح مذاکره و توافق پیرامون مسائل هسته‌ای انجام گرفت از این رو لغو تحریم‌هایی هسته‌ای تنها در جریان این توافق مورد نظر قرار گرفت.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه طرف‌های مذاکره، هیئت حاکمه وقت آمریکا و مسئولان سازمان ملل و انرژی بین‌المللی اتمی بر تعهدات و پایبندی ایران واقفند، تصریح کرد: با این حال آمریکایی‌ها نسبت به تحریم افراد شخصی و حقوقی، سازمان‌ها و شرکت‌های ایرانی به بهانه‌های غیرهسته‌ای روی آوردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها همچنین قانون آیسا را تمدید کردند که به معنای گسترده تر شدن قانون داماتو بود، لذا این اقدام سبب عدم سرمایه‌گذاری بسیاری از کشورها در ایران شد. اروپایی‌ها نیز تنها در ایستگاه موضع‌گیری متوقف شدند و بر خوب بودن برجام و استمرار آن اصرار کردند اما در عمل مخالف روح برجام اقدام می‌کنند.

دکتر جمالی ادامه داد: بنا بر روح برجام ایران می‌بایست به ازای چشم پوشی از برخی فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای مانند نیروگاه اراک و غیره از سرمایه‌گذاری و ارتباطات اقتصادی، بین بانکی، سوئیفت، بیمه‌ها و فروش نفت و غیره برخوردار شود اما متاسفانه به جهت ترس اروپایی‌ها از آمریکا این شرایط برای ما مهیا نشده است.

وی افزود : اروپایی‌ها و آمریکا با اقدامات خود تنها از ایران زمان می‌گیرند، فرانسه نیز به عنوان پلیس بد در جریان مذاکرات عمل کرد و هم اکنون نیز آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها از مذاکره پیرامون مباحث موشکی صحبت به عمل می‌آورد، حال آنکه فرانسه خود در کمک نظامی و موشکی به صدام در جریان جنگ تحمیلی نقش بسزایی داشت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سابقه حمله به هیچ کشوری را ندارد، افزود: با این حال برای ثبات در منطقه و دفاع از خود نیارمند تقویت بنیه دفاعی است بنابراین به هیچ عنوان حاضر به مذاکره درباره مسائل موشکی نیستیم، تشکیل تیم‌های اصلاح برجام نیز راه به جایی نخواهد برد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا به جای نقض عهد خود باید پیوستن اسرائیل به سازمان انرژی اتمی، امضایNPT را در اولویت قرار دهند و اجازه دهند اروپایی‌ها نیروگاه دیمونا را از نزدیک بررسی کند.

وی ادامه داد: تشکیل کمیته‌های اصلاح برجام قانونی نیست زیرا در مفاد برجام دیده نشده است، همراهی اروپایی ها نیز سبب شفافیت نفاق سیاسی آنها با جمهوری اسلامی می‌شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، وتوی روسیه و چین در شورای امنیت با توجه به اقدامات برجامی آمریکا و اروپایی‌ها یکی از احتمالات در این شرایط است، گفت: روسیه و چین ممکن است بر اساس منافع خود عمل کنند بنابراین در این شرایط باید همه طرف‌ها بدانند ایران همان توانایی که در بحث انرژی هسته‌ای بر هم زد را می‌تواند دوباره احیا کند.


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو