تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
روزنامه سوئیسی افشا کرد :

جزئیات همکاری نظامی محرمانه عربستان و اسرائیل علیه ایران

۲۲ دي ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵:۵۷ کد مطلب: 11806

روزنامه سوئیسی باسلر زیتونگ افشا کرد که میان عربستان و اسرائیل یک «اتحاد محرمانه» وجود دارد که «علیرغم نبود هرگونه رابطه رسمی میان دو طرف»، هدفش «محدود کردن گسترش نفوذ ایران در منطقه است».

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، روزنامه سوئیسی باسلر زیتونگ افشا کرد که میان عربستان و اسرائیل یک «اتحاد محرمانه» وجود دارد که «علیرغم نبود هرگونه رابطه رسمی میان دو طرف»، هدفش «محدود کردن گسترش نفوذ ایران در منطقه است».

 پییر هومان، خبرنگار این روزنامه در اسرائیل طی گزارشی گفت: «در حال حاضر، ریاض هرگونه عادی‌سازی رسمی روابط با اسرائیل را رد می‌کند چراکه منافشه فلسطین-اسرائیل حل‌وفصل نشده و عادی‌سازی به‌صورت عمومی توسط کشورهای عرب اعلام نشده و بنابراین هیچ تبادل سفرایی نیز صورت نخواهد گرفت.»
 
به گفته این خبرنگار «یک همکاری محرمانه جدی میان عربستان و  اسرائیل وجود دارد که به دنبال دستیابی به هدف اصلی متوقف کردن پروژه گسترش نفوذ ایران و تضعیف بلندپروازی‌های منطقه‌ای آن است.» وی در ادامه افزود: «مسلماً یک همکاری نظامی نیز میان ریاض و تل‌آویو وجود دارد.»
 
در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه از ریاض آمده که «این پادشاهی در حال حاضر امکان خرید تسلیحات اسرائیلی را مدنظر قرار داده و علاقه‌مندی خود به خرید سیستم‌های دفاعی برای تانک‌ها و گنبد آهنی که اسرائیل مدعی است در مقابله با حملات موشکی از نوار غزه مؤثر بوده را ابراز کرده است.»
 
بر اساس گزارش این روزنامه «ریاض به دنبال رهگیری موشک‌هایی است که از یمن می‌آیند. شاهدان از تل‌آویو و ریاض تصدیق می‌کنند که همکاری میان سرویس‌های امنیتی اسرائیل و عربستان بسیار پیشرفته است، بااین‌حال عربستان به‌طور رسمی هر نوع همکاری با اسرائیل را تکذیب کرده است.
 
بر این اساس، «نخبگان سعودی مدت‌ها پیش ترس خود از تماس مستقیم با نمایندگان اسرائیل را کنار گذاشته‌اند.» مایک پومپئو، رئیس سیا اوایل ماه دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که عربستان در حال همکاری مستقیم با اسرائیل و  دیگر کشورهای سنی در زمینه مبارزه با تروریسم است.
 
پیش‌ازاین، یووال استینیتز، وزیر انرژی اسرائیل در یک گفت‌وگوی رادیویی گفته بود که «تماس‌های بسیاری با عربستان وجود دارد اما به درخواست ریاض محرمانه مانده است.»
 
این روزنامه سوئیسی تأکید کرد که تعدادی از شخصیت‌های برجسته سعودی به‌طور علنی با مقامات اسرائیل دیدار کرده‌اند. در ماه اکتبر، دو تن از مقامات اطلاعاتی سابق اسرائیل و عربستان برای تبادل دیدگاه در مورد سیاست آمریکا در منطقه با هم دیدار کردند. این روزنامه متذکر شد که ترکی الفیصل، رئیس اطلاعاتی سابق عربستان مذاکراتی با افراییم هالوی، رئیس اسبق موساد داشته است. فیصل همچنین آماده دیدار با همتای اسرائیلی خود در نشستی در مرکز انجمن یهود در سال نوی میلادی بود.
 
 
 
 
 
 
 
منبع : رویداد 24

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو