تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
دکتر محمد جواد جمالی نماینده مردم فسا :

فساد مالی و حرفه‌ای از عواقب رواج جادو و جنبل در فوتبال

۲۰ دي ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰:۰۲ کد مطلب: 11792

عضو فراکسیون ورزش مجلس با بیان اینکه فساد مالی و حرفه‌ای از عواقب رواج جادو و جنبل به فوتبال کشور است، عدم شفافیت مالی را عامل دیگری در دامن زدن به فساد مالی در این رشته ورزشی دانست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، دکتر محمد جواد جمالی شفافیت  اقتصادی در  فوتبال کشور، گفت: برخی از دلالان و واسطه‌ها که اسم اِیجنت(Agent) را روی خودشان می‌گذارند و نقش رابط میان بازیکنان و مربی تیم را برای خود تعریف می‌کنند، مبالغ کلانی می‌گیرند و با پرداخت آن به برخی از مربیان، بازیکنان بی‌کیفیت را وارد لیگ‌های داخلی فوتبال کشور می‌کنند و از همین رو برخی مواقع ممکن است که مدیر عامل باشگاه نیز درگیر این مسائل شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فساد در سیستم  فوتبال کشور  به چند دسته تقسیم می‌شود، تصریح کرد: یکی از  فسادهای فوتبال، بحث فساد مالی است و دیگری، پول‌های بی‌حساب و کتابی که بعضا خرج برخی به عنوان لیدر و سکوها می‌شود تا  برخی شعارها برای حمایت از مربی، بازیکن، مدیرعامل و هیئت مدیره داده شود.   

جمالی نوبندگانی افزود: گاهی اوقات نیز این فساد در رابطه با روابط ناسالم مالی مابین یک نشریه زرد ورزشی با یک بازیکن رقم می‌خورد زیرا علی‌رغم کیفیت نامناسب عملکرد بازیکنان، آن را بزرگنمایی به صورت مطلوب جلوه می‌دهند؛ به خصوص این اتفاقات نزدیک نیم فصل و  فصل  نقل و انتقالات صورت می‌گیرد.

عدم شفافیت عاملی برای دامن زدن به فساد

وی ادامه داد: عدم شفافیت مالی در باشگاه‌های فوتبال بر فساد مالی دامن می‌زند؛ بدین معنا که قرارداد بازیکنان دارای آپشن‌های مختلف است تا بتوان از نظارت فدراسیون یا دیگر نهادهای نظارتی فرار کرد؛ بطور مثال با بازیکنی قرارداد 800میلیون تومانی منعقد میشود اما در کنار آن به وی خانه، ماشین یا ویلا داده می‌شود تا از ذره‌بین نظارتی معاف شود.

این نماینده مجلس افزود: در همین راستا مبلغ کلی قراردادهای فصل باشگاه را 25 میلیارد تومان اعلام می‌کنند اما در عمل 35 میلیارد تومان است؛ لذا باید این مفرها بسته شود تا مدیر عامل باشگاه به خصوص در تیم‌های سرخابی که دولتی هستند، در قبال بدهی‌ها و طلب‌ها و مسائل مالی نیز پاسخگو باشد اما تاکنون چنین مسئولیت‌پذیری در میان مدیران عامل باشگاه مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: مدیران عامل گذشته اگر هرگونه تخلف مالی داشته باشند باید به دادگاه صالحه فراخوانده شوند اما بنده چنین موردی را مشاهده نکردم و از همین رو این موضوع فضای امنی برای برخی مدیران عامل ایجاد می‌کند و دست آنها را باز می‌گذارد تا بدون دغدغه مسائل مالی، با هر بازیکنی با هرقیمتی که دلشان خواست قرارداد ببنند.

دکتر جمالی افزود: بویژه در بحث بازیکنان خارجی این موضوع بسیار مشهود است؛ آنها با واسطه‌گری وارد فوتبال کشور شدند و برخی از آنها حتی به اندازه یک نیمه فوتبال نیز بازی نکردند ولی پس از پرداخت نشدن بخشی از پولشان، از ما به مقامات فیفا شکایت کردند و به همین دلیل، تیم‌های ایرانی چند برابر مبلغ قرارداد بازیکنان خارجی جریمه و از ترس محرومیت، ناچار به پرداخت  این مبالغ شدند.

بحث جادو و جنبل فوتبال را وارد فساد مالی و حرفه‌ای می‌کند

عضو فراکسیون ورزش مجلس همچنین یادآورشد: بحث جادو و جنبل در ورزش فوتبال موضوع قابل تأمل دیگری است که فساد مالی و حرفه‌ای ایجاد می‌کند.


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو