تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

مصاحبه آیت ا... هاشمی رفسنجانی در پایان بازدید از طرح آبخیزداری کوثر در بخش گربایگان فسا

۲۰ دي ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۰:۳۵ کد مطلب: 11789

من یک خواب جالبی هم دیدم دلم نمی آید برای مردم نقل بکنم . برای خودم خیلی شیرین است . آن روزی که در بم موافقت کردم با دویست هزار هکتار همان شب خواب دیدم که در یک جنگل انبوهی هستم هر چه به آسمان نگاه می کنم آسمان را نمی بینم و هر چه جلو می روم نمی توانم از جنگل بیرون بروم . آنقدر رفتم که خسته شدم از خستگی بیدار شدم . آن موقع فکر نمی کردم که این خواب مربوط به آن تصمیم است . ولی امروز که آمدم این جنگل مصنوعی را دیدم درست برایم مجسم که این همان است .

 پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۷۵ آیت ا... هاشمی رفسنجانی از طرح آبخیزداری کوثر در بخش گربایگان فسا بازدید کرد.
در پایان این دیدار خبرنگار صدا و سیما با وی گفتگویی را داشته است که در زیر میخوایند:
خبرنگار : جناب آقای هاشمی امروز حضرت عالی از یکی از نمونه های موفق طرح آب خانداری در حوالی شهرستان فسا در استان فارس بازدید کردید خواهش می کنم اثرات سازنده این نوع طرحها را در توسعه ملی کشور بفرمائید که چی هست . و آیا دولت چه برنامه هایی برای ادامه و توسعه این گونه طرحها دارد ؟

جواب : بسم الله الرحمن الرحیم . من اولا" قبل از هر چیز تأکید بکنم انتظار دارم که صدا و سیما وقت کافی بگذارد برای معرفی این طرح بسیار مهم کشوری و سهم خودش را در این جهاد ملی که از طریق این طرح بنا است انجام بشود ایفا بکند لذا من یک مقدار بیشتر حرف می زنم که زمینه کار صدا و سیما در همین حرفهای من در بیاید الان ما در جنگل گربایگون هستیم .
گر یک کوهی است این پهلوی ما چون هیچی پوشش ندارد به این می گویند گر محلی ها بایگان هم باز یک اصطلاح محلی است که مجموع شده گربایگون اینجا با شیوه آب خانداری تبدیل به یک جنگل شده یک هزار دویست هکتار است جنگل اوکالیپتوس یک بیابان خشک بوده گاهی سیل می آمده و کشاورزی مردم را خراب می کرده است . 16 حلقه چاه در دشت زیر دشت اینجا بوده است آب این چاهها کم شده منطقه ممنوعه شده آقای مهندس دکتر کوثر و همسرشان تصمیم می گیرند بیآیند اینجا یک فکری که داشتند اجرا بکنند و فکر این است که در دهانه این رودخانه ای که وارد دشت می شود شیارهایی درست می کنند و بندهایی کوچکی پشت سر هم با فاصله 100 متر می زنند . آبی که در فصل زمستان یا بهار می آید هدایت می شود پشت این بندها اینجا آب گیر می کند در کنارش نهال اشجار را می کارند و آب به تدریج می رود زیر زمین ضخامت آبرفت اینجا 30 متر است و هر چه آب بیآید اینجا جمع می شود بتدریج کشاورزها از این آب با چاه استفاده می کنند .
الان گفتند  116 حلقه چاه دارند چاههایی که قبلا" داشته خشک می شده الان همه پر آب شده بعضی چاهها دو تا موتور دارد . و سه متر هم سطح آب آمده بالا از آن وضعی که بوده است . الان نزدیک دوازده ، سیزده سال از این شروع کار گذشته الان ما شاهد درختهایی هستیم که بیش از 23 متر رفته بالا ارتفاع پیدا کرده و هر هکتاری می تواند ده متر چوب در سال بدهد و بعد از اینکه بریدیم دوباره رشد می کند این بار رشد سریعتر و بارها ، بارها این جنگل در هر هفت ، هشت سالی یک بار قابل بریدن هست و چوب گرفتن هست ما در بم در سفر بم طرحی که شبیه این را جهاد اجرا می کرد رفتیم دیدیم آنجا البته وسیعتر آب بیشتری را ذخیره می کند طرح را جهاد ارائه کرد و گفت ما برای دویست هزار هکتار در امسال آماده ایم اجرا بکنیم . البته بودجه ندارد این طرح من پذیرفتم که از بودجه های خودم یا امکانات دیگری که می توانم تهیه کنم بپردازم که امروز حالا آقای میرزاده در سازمان برنامه هم که معتقد شدند این طرح مؤثر است قرار شد اعتبارات طرح را بدهند و جهاد با مطالعه ای که کرده می گوید ما می توانیم هشت میلیون هکتار زمین جدید را از این طریق زیر کشت ببریم . و آبهایی که ذخیره می کنیم آبهای فصلی هدر رونده را و بد برداشت می کنیم و توسعه می دهیم کشاورزی مان را حالا این ارقام اگر دقیق باشد یا نباشد بحث دیگری است ولی تحقیقا" نزدیک به حقیقت است . و یک واقعیتی است که ما الان دلیل ملموس داریم جایی به این بیابانی و گرمی و خشکی تبدیل شده به یک چنین جنگلی حالا مرکز زنبورداری هم هست .
چون در طول سال اشجار مختلفی که کاشته اند گل دارند و اینجا زنبورها می توانند تغذیه بکنند. بعد هم می تواند اینجا هم دامداری بشود می تواند کاغذ سازی بیاید ما فکر کردیم از این طریق می توانیم اشتغال زیادی برای مردم کشورمان آنهایی که مدعی بیکاری هستند درست بکنیم . برای هر پنج هکتار یک اشتغال ایجاد بوجود می آید . و ما اگر فرض کنیم سالی یک میلیون هکتار را به این طریق جنگلکاری بکنیم یعنی دویست هزار شغل مستقیم ایجاد می کنیم که تحقیقا" دویست هزار شغل غیر مستقیم هم در کنارش دارد . و شاید این فکر یک تحولی در انقلابی در کشاورزی ما و سبز کردن کشور ما بوجود بیاورد . من یک خواب جالبی هم دیدم دلم نمی آید برای مردم نقل بکنم . برای خودم خیلی شیرین است . آن روزی که در بم موافقت کردم با دویست هزار هکتار همان شب خواب دیدم که در یک جنگل انبوهی هستم هر چه به آسمان نگاه می کنم آسمان را نمی بینم و هر چه جلو می روم نمی توانم از جنگل بیرون بروم . آنقدر رفتم که خسته شدم از خستگی بیدار شدم . آن موقع فکر نمی کردم که این خواب مربوط به آن تصمیم است . ولی امروز که آمدم این جنگل مصنوعی را دیدم درست برایم مجسم که این همان است . انشاء الله که این حرکت را ما بتوانیم در همه کشورمان ایجاد بکنیم . ده ها سد زیر زمینی برای مهار آبها و تثبیت سطح سفره های آب و سبز کردن کشورمان بوجود بیاوریم .

سئوال : متشکرم حضرت عالی در مراسم اعطای نشان به دکتر کوثر اشاره کردید و تأکید کردید بر فراگیر کردن و ملی کردن اینگونه طرحها خواهش می کنم بفرماید که دقیقا" منظورتان چه بوده است .

جواب : الان جهاد دارد این دویست هزار هکتار را امسال اجرا می کند من موافقم که در هر دره ای که در کنار یک دشت خشکی است و سالی گاهی یک بار دو بار چند بار آب و سیل می آید بخش خصوصی بیاید بعهده بگیرد . با همین شیوه که ما آموزش می دهیم بیاید یک منطقه ای را سبز کند و جنگل باشد برای خودش . آبهایی که ذخیره می کند البته در پایین دست که کشاورزان یا دیگران استفاده می کنند اما جنگل را می تواند داشته باشد از آبش هم استفاده بکند . اگر بخش خصوصی وارد این کار بشود من فکر می کنم در مدت کوتاهی همه دره هایی که آبهای شان ضایع می شود مهار خواهند شد .

خبرنگار : سپاسگزارم . 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو