تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

رابطه مستقیم تمدن با متن

۱۴ دي ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۸:۵۰ کد مطلب: 11759

نویسنده کتاب "پاییز پرستوی سفید" گفت: ارتفاع هر تمدنی به ارتفاع متون آن تمدن بستگی دارد و چه‌قدر این روزها در تحرکات و جنبش‌های اجتماعی و در مسائل روزمره جهان نمایان است که ما مردم بی‌متنی هستیم.

به گزارش پایگاه خبرب تحلیلی فسائی :رونمایی از کتاب «پاییز پرستوی سفید» اختصاص یافت، این کتاب که به قلم ابراهیم سلیمی نگاشته شده، مدتی است وارد بازار نشر شده و بین طرفداران رمان ایرانی دست‌به‌دست می‌شود.

ابراهیم سلیمی نویسنده کتاب متولد ۱۳۶۰، دکتری ادبیات تطبیقی از دانشگاه اصفهان، عضو هیئت‌علمی همین دانشگاه و اهل حیدرآباد است، جایی در حاشیه شهر فسا میان فارس و بندرعباس. سلیمی دو کتاب "جامعه‌شناسی رمان" و "دریچه‌ای به جهان رمان" را در کارنامه خود دارد و "پاییز پرستوی سفید" نخستین رمان اوست که در آن زندگی خودش را در روزهای نوجوانی روایت می‌کند.

پاییز پرستوی سفید به‌عنوان اولین رمان نویسنده با تجلیل هوشنگ مرادی کرمانی، قصه نویس بزرگ ایران همراه شد و شاید همین وسوسه‌ای بزرگ برای خواندنش باشد.

نویسنده کتاب با لهجه جنوبی و اصیلی که آن را با حساسیت و علاقه خاصی به کار می‌برد درباره انگیزه‌اش برای نوشتن گفت: از بهترین بازی‌های روزهای مدرسه برای ما مبارزه با خودکارهایی بود که نوک‌تیز آن را در تن یکدیگر فرو می‌کردیم و هر کس تن دیگری را بیشتر با نوک خودکار سوراخ می‌کرد برنده بود، یک روز هم من بازنده این بازی شیرین شدم، آن روز دقیقاً ۴۰ سوراخ از خودکارها و جوهر آن‌ها بر تنم نشست، همان روز مشق‌هایم را که نوشتم دیدم دلم می‌خواهد باز هم بنویسم و بعدها فهمیدم که جوهر آن خودکارها و قصه آن آدم‌ها وارد خونم شده، باید از آن‌ها بنویسم و قصه‌ها و تنهایی‌هایشان را روایت کنم.

او حاصل جنگ را "جنون" دانست و گفت: اعتراف می‌کنم که از جنگ‌های بین کلاسی پسرانه روزهای مدرسه همین جنون نوشتن برایم مانده است.


 

بلندگوی طبقه متوسط آپارتمان‌نشین نشدم

او کتابش را اتوبیوگرافی دانست و عنوان کرد: رمان روایتگر لحظه‌های نوجوان ۱۴ ساله ایلیاتی است که به دلیل خشک‌سالی و مشکلات زیست‌محیطی از ایل به حاشیه شهری به نام حیدرآباد در جنوب فارس می‌آید جایی که نه شهر است، نه روستا و نه ایل، نزدیک اردوگاه خرمشهری‌ها و آبادانی‌های جنگ‌زده می‌ماند و شیفته کتاب و فوتبال می‌شود، یک روز در کتاب‌فروشی آقای عباسی دختر ۲۰ ساله‌ای را می‌بیند که بعد از خرید وسایل نقاشی سوار تویوتای سفید پدرش می‌شود و از آن روز براهیما یا ابراهیم تصمیم می‌گیرد تمام کوچه و خیابان‌های فسا را به دنبال خانه‌ای بگردد که تویوتای سفید دارد و نتیجه ۴۰ روز گشتن بی‌ثمر به دنبال تویوتای سفید، آشتی ابراهیم با شهری است که پیش‌ از این برایش قلعه‌ای بیگانه با دیوارهای نامریی بوده است.

سلیمی کتابش را دارای تفکری انتقادی نسبت به سیاست‌های دولت درباره ایلات، نظام تعلیم و تربیت و تبعیض میان شهری و ایلیاتی و اقلیت‌ها دانست و اظهار کرد: این رمان گفتمانی غیر رسمی است در کنار گفتمان‌های دیگر از رمان‌ها و داستان کوتاه‌هایی که عمدتاً در دهه‌های اخیر ایران بلندگوی طبقه متوسط رو به بالا و آپارتمان‌نشین تهرانی بوده‌اند، شاید با چنین کارهایی بتوان از قول مردم ایلیاتی و روستایی گفت که ما هم مردمی هستیم و قصه‌ها و روایت‌های خودمان را داریم.

ارتفاع هر تمدن به ارتفاع متونش وابسته است

نویسنده رمان پاییز پرستوی سفید تأکید کرد: ارتفاع هر تمدنی به ارتفاع متون آن تمدن بستگی دارد و چه قدر این روزها در تحرکات و جنبش‌های اجتماعی و در مسائل روزمره جهان نمایان است که ما مردم «بی متنی» هستیم، ما هیچ‌گاه به دنبال جایگزین‌ها نیستیم، فقط می‌گوییم که چه چیز نمی‌خواهیم، اما درباره آنچه می‌خواهیم فکر نکرده‌ایم، آیا ما بر سر اخلاق مشترک به تفاهم می‌رسیم؟ آیا به دنبال این هستیم که به اشتراکی در زیرساخت‌های فرهنگی و توسعه فرهنگی برسیم؟ ادبیات در این حوزه کار بزرگی بر عهده دارد و غفلت از ادبیات غفلت از یک روایت قابل‌اعتنا در جامعه است، چرا که روایت ادبی یکی از قابل‌توجه‌ترین روایت‌های هر جامعه در کنار گفتمان‌های رسمی است، یعنی اگر بخواهیم زیرساخت و ژرف‌ساخت جامعه را بکاویم باید به متون ادبی نظر کنیم چراکه از ناخودآگاه یک گروه اجتماعی شکل می‌گیرد و می‌تواند اذهان و ناخودآگاه گروه‌های جامعه را رصد و تصمیم کلان بر خود استوار کند و ادعای کوچک این کتاب همین است که بلندگوی گروهی اجتماعی بوده که مغفول مانده‌اند.

سلیمی، "دلیری در خود ابرازی" را یکی از دلایل مورد توجه قرار گرفتن کتابش دانست و عنوان کرد: در نوشتن حسب‌حال دچار خودسانسوری نشده و از سوی دیگر دور ماندن کتاب از دریدگی و سیاست زدگی کتاب را از تیغ ممیزی‌ها در امان داشته است.

او خود را وامدار محمود دولت‌آبادی دانست و گفت: نوع روایت همینگوی را در رمانم در نظر داشته ام.

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو