تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
خانم زیبا احمدزاده مربی گفتاردرمانی و مشاور آموزشی دانش آموزان :

شکل ، ظاهر و نحوه برخورد صحیح با معلولان فسائی

۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴:۵۲ کد مطلب: 11571

مشاوره تخصصی در بحث معلولیت مجا مطرح میشه و چه جایگاهی دارد. مشاوران و درمانگران و معلمان باید چه تخصص هایی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائیخانم زیبا احمدزاده مربی گفتار درمانی و مشاور آموزشی دانش آموزان : 12 آذرماه روز جهانی معلولان است! آیا الان تبریک بگم. به کی تبریک بگم. به معلولین عزیز. معلولین کیا هستند. کودکند. نوجوانند. جوانند. پیرند. کلمه معلولیت یه واژه ی مبتنی بر یک نقص یا ضعف موقت هست یا یک مشکل پایدار.آیا فرد معلول توان رشد و پرورش و داشتن زندگی طبیعی دارد. آیا کودک دارای مشکلات و بعضی ضعفها و نقص های فیزیکی هم معلول محسوب می شو. آیا اجازه داریم تا کودک دوره رشدش طی نکرده و تلاش های لازم برایش نشده او را به دلیل مشکلات یا ضعف و نقص هایی معلول بنامیم. آیا فرد می تواند با تلاش معلولیتش را از بین ببرد یا اینکه با رشد و بدست آوردن توانایی هایی می تواند بر مشکلات ناشی از نقص و ضعف ها غلبه کند و زندگیش محدود نشود. آیا معلولیت محدودیت است. چگومه نگاهی به معلولیت داشته باشیم تا تبدیل به محدودیت نشود. این نگاه باید شامل معلول باشد یا در نگاه جامعه و مسئوولینش باید اتفاق بیفتد. مبحث پیشگیری از معلولیت کجا مطرح می شود. مفهوم توانبخشی و بازتوانی چیست. مشاوره تخصصی در بحث معلولیت مجا مطرح میشه و چه جایگاهی دارد. مشاوران و درمانگران و معلمان باید چه تخصص هایی داشته باشند.

"کودک با نیاز های ویژه" یعنی چه.(نیازهای ویژه ذهنی، نیازهای ویژه ی شنوایی، نیازهای ویژه ی بینایی، نیازهای ویژه یادگیری. نیازهای ویژه حرکتی و...) اصطلاح "کودک با نیازهای ویژه" چه تفاوتی با اصطلاح "کودک معلول" دارد. این تفاوت اصطلاح چه تبعاتی دارد. آیا عدم درک این دو واژه ممکن است به قیمت گرانی برای کودک جامعه تمام شود.چرا روزشون تبریک داره. شرایط زندگی فردیشون با وجود مشکلشون به طرز آبرومندانه ای فراهم کرده اند. با وجود معلولیت زندگی و حضور اجتماعی خوبی را به نمایش گذارده اند. موفقیت های تحصیلی خوبی ازشون می بینیم. زندگیشون شاد و قشنگ و امیدوارانه است.

دشواری های خانواده هایی دارای کودک با نیازهای ویژه چیست. وظیفه وزارت بهداشت و درمان در قبال آموزش و درمان و توانبخشی این خانواده ها و کودکانشان چیست. وظیفه آموزش و پرورش در آموزش و توانبخشی و نگرش آنان به شرایطشان چیست. وظیفه بهزیستی در قبالشان چیست. به زیستی شامل چه خدماتی برای این کودکان و خانواده های آنان می شود.

کودک بزرگ می شود و به نوجوانی تبدیل می شود. دولت و تمام ارگان هایی که نام بردیم برای این نوجوان چه شرایطی برای رشد در زمینه های فردی، اجتماعی، تحصیلی و مهارت های شغلی فراهم کرده است.

و جوان اصطلاحا معلول چه نیازهایی دارد. چه امکانات و خدماتی به وی ارائه می شود. چگونه می تواند بعنوان یک انسلن با موقعیت برابر با همسالانش در این جامعه عزتمندانه و مسئولانه زندگی کند.

پیری هر چند دوره کمال است اما ویژگی دشواری خودش را به همراه دارد، برای پیران دپار ضعف و آسیب و معلولیت چه شرایطی مهیا شده است. آیا مواجعه با مشکلات معلولان امری تخصصی است یا هر کسی نیازهای آنان را درک می کند. آیا پزشک جوان ما آموزش میبیند چطور پیرمرد تنهای ناشنوای کم سواد با مشکل آب مروارید را که در اتفاقات شلوع بیمارستان فسا معاینه می کند با چه بلندی صدا، چه واژگانی مخاطب قرار دهد و از وی درباره داروهایش بیماری فعلیش از بین دیگر مشکلاتش سوال بپرسد یا طریقه مصرف دارو را برایش توضیح دهد. آیا دندانپزشک ما می تواند بدون غرو لند و تحقیر والدین دندان یک کودک اتیسم یا حتی کودک ترسان با مشکلات ذهنی و رفتاری را معاینه کند و دندانش را پر کند. یا کودک را از مطب بیرون می فرستد.

در تعریف توسعه یافتگی کشورها یک شاخص بسیار مهم توجه به افراد دارای مشکلات و نیازهای ویژه در آن جامعه است. با این نگاه آیا ما درتعریف توسعه یافتگی قرار داریم. جامعه برای کودمانمان آماده کرده ایم یا پیرانمان. به کدامش اهمیت داده ایم. وظیفه چه کسی است که شرایط را برای ایجاد یک زندگی عزتمندانه و مسئولانه برای تمام افراد جامعه تشریح کند و ایجاد کند. دانشمندان. سیاستمداران. معلمان. رسانه ها. تک تک مردم جامعه در هر نقش و جایگاه. من. تو. ما. روزی که با افتخار و با صدای رسا به این پرسشها پاسخ دادیم مفهوم تبریک گفتن را ادا کرده ایم.و در نهایت ساده ترین نقد و راه حل که همیشه با نام معلول در ذهن ما نقش می بندد و تخفیف تمام این سوالات به یک عملکرد ساده اما مهم برای عزیزان با مشکلات حرکتی: حرکت معلولیت در شهر! خب پس بیایید امسال کمی قضیه را به خود مسولان برگردانیم. حرکت معلولان در ادارات... درکدام اداره فسا برای حرکت و دسترسی معلولین تسهیل لازم صورت گرفته.فرمانداری. آموزش و پرورش. بهزیستی. دانشگاه آزاد. دانشگاه علوم پزشکی. شهرداری. کمیته امداد.حداقل سالی یکبار دسترسی عزیزان با مشکلات حرکتی را تسهیل کنیم.و اما شهر من فسا ! فسا چه تعداد کودک با نیازهای ویژه دارد. و چند مدرسه برای این کودکان دارد. مدارس استثنایی یا همان مدارس کودکان با نیازهای ویژه فسا چه نام دارد.از چه سنی در فسا این کودکان در مدرسه پذیرفته می شوند. آیا کودک تازه متولد شده دارای اسیب هم می تواند به مدرسه برود. آیا مفهوم مدرسه برای "کودکی با نیازهای ویژه" همان مفهوم قدیمی مدرسه است که در ذهن همه ی ما است. هر گروه کودک با نیازهای ویژه تا چه سطحی می توانند به تحصیل ادامه دهد. تا حالا نام های زیر شنیده اید. مراکز اختلالات یادگیری هدف و رشد-پیش دبستانی استثنایی باغ کودک- مدرسه ابتدایی استثنایی عزیزان یک و دو- مرکز مهارتهای پیش حرفه ای و حرفه ای پسرانه تلاش و کوشش و مرکز دخترانه ریخانه النبی- و مراکز زیر نظر بهزیستی :مرکز کودکان تربیت پذیر زیر 13 سال گلها و دختران و پسران بالای 14 سال بهار و متین-...

آیا می دانید مرکز پیش دبستانی استثنایی باغ کودک فسا که یه مدرسه دولتی است مداخلات زودهنگام در حل مشکلات، مشاوره ، آموزش و توانبخشی کودمان از بدو تولد انجام می دهد. روز 12 آذر گرامی باد با این امید که این نامگذاری سبب تلاش ما برای شناخت این عزیزان باشد و بتوانیم برای دستیابی به "حق برابر برای دستیابی به یک زندگی خوب برای همه افراد جامعه" گام های اساسی برداریم.

"زیبا احمدزاده مربی گفتاردرمانی و مشاور آموزشی دانش آموزان با نیازهای ویژه"

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو