تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
دکتر محمد جواد ظریف:

با هیچ چیزی که توان دفاعی‌ ما را محدود کند، موافقت نکرده‌ایم

۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۹:۲۳:۲۰ کد مطلب: 11269

وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای روز جمعه گفت که ایران بر سر هیچ چیزی که باعث محدود شدن توان دفاعی کشور شود، توافق نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فسائی ، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای تأکید کرد که تهران در چارچوب توافق هسته‌ای هیچ بندی برای محدود کردن توافق دفاعی‌اش را نپذیرفته است. 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا برنامه موشکی ایران نقض روح توافق به شمار می‌رود گفت: «آنها (موشک‌های ایران) دفاعی هستند.»

ظریف اضافه کرد: «موشک‌های بالستیک ایران برای حمل سلاح‌های هسته‌ای ساخته نشده‌اند. علت اینکه ما آنها را آزمایش می‌کنیم بالا بردن دقت آنها است. اگر موشکی برای حمل سلاح هسته‌ای ساخته شده باشد نیازی به دقت وجود ندارد. در آن صورت فقط برد مورد نیاز است، چون این موشک‌ها بازداری لازم را ایجاد می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «به این دلیل که می‌خواهیم از این موشک‌ها به عنوان وسیله‌ای برای حمل کلاهک‌های متعارف استفاده کنیم، ایران روی افزایش دقت آنها تمرکز دارد.»

ظریف همچنین گفت: «به این دلیل بسیار روشن که آمریکا در حال ارسال سلاح‌های زیادی به منطقه است، ما بر سر هیچ چیزی برای محدود کردن توان دفاعی‌مان توافق نکردیم.»

وزیر خارجه ایران در این مصاحبه همچنین تصریح کرد که توافق هسته‌ای برجام دولت آمریکا را از اتحاذ تدابیری با هدف تضعیف روابط اقتصادی میان ایران و سایر کشورها منع کرده است. او گفت «متأسفانه آمریکا به ویژه در دولت ترامپ، دقیقاً این کار را انجام داده است.»

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند اروپا در صورت فروپاشی توافق جانب آمریکا را خواهد گرفت گفت: «توافق هسته‌ای بعد از آن حاصل شد که همه فهمیدند که [این مسیر] بهترین مسیر است.»

وی اضافه کرد: «ما [در صورت فروپاسی توافق] هیچ گاه مسیر سلاح هسته‌ای را دنبال نخواهیم کرد، اما ما گزینه‌هایی در چارچوب قوانین بین‌الملی داریم که در توافق موجود هستند.»

ظریف گفت که ایران هنوز درباره پاسخ خود به حالت نقض توافق هسته‌ای تصمیم نگرفته و بعد از ارزیابی پاسخ طرف‌ها دیگر از جمله اروپایی‌ها تصمیمات مقتضی را اتحاذ خواهد کرد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که ارزیابی‌اش از ریاست‌جمهوری ترامپ چیست: «وظیه من ارزیابی ترامپ و رهبری او نیست. این کار را باید مردم آمریکا انجام دهند. انتظار ما این است که آمریکا در امور داخلی ما دخالت نکند و ما هم به همین دلیل در امور داخلی آمریکا دخالت نمی‌کنیم.»

ظریف درباره برنامه ایران برای بعد از شکست داعش گفت: «ما به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور داریم. هر زمانی که حضورمان مورد استقبال نباشد، در سوریه نمی‌مانیم.»

 

 

منبع : خبرگزاری فارس


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو