تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
تکرار بلای نازل شده بر باغ‌های تهران در شیراز؛

«خوشا شیراز و وصف بی مثالش» به تاریخ خواهد پیوست؟

۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶:۱۲ کد مطلب: 10910

اگر پیشینانمان به پدید آوردن باغ های سرسبز در کم‌آب‌ترین شهرهای جهان شهره بودند، حالا در مسیری گام بر می‌داریم که گویی قصد داریم بزرگترین «درس عبرت» را برای جهانیان فراهم آوریم!
به گزارش «تابناک»، شیراز که در کنار شعر و ادب، به باغ های سرسبز و آب و هوای خوشی که درختان این باغ ها برای ساکنان و میهمانانش به ارمغان می‌آورد شهره ایران و جهان است، به مدد تصمیمات مسئولان شهری در آستانه مسیری قرار دارد که پایانش، به تاریخ پیوستن باغ های خیال برانگیز این دیار است.

ماجرایی که از تصمیمات عجیب و غریب در پایتخت کشورمان آغاز شده و حالا در امثال شیراز نیز الگو قرار گرفته تا تحول در این شهر به سرعت پیگیری شود و باغ های این دیار یکی یکی جایشان را به برج ها و سازه های بی روح دهند. با طرح «برج-باغ» که از زمان تصویب در تهران، پایان بخش عمر بسیاری از باغ های پایتخت شده بود و حالا مو به مو در شیراز در حال اجراست.

اتفاقی که شاید مطلع آن، ساخت نماد جدید شهری در شیراز بود؛ برج های دوقلو و 25 طبقه این شهر که حدود یک دهه بحث بر سر ساخته شده یا نشدنشان میان موافقان و مخالفان در جریان بود تا سرانجام با رای شورای این شهر در سال 92، احداثشان در باغی مشجر در قلب شهر کلید بخورد و این باور را در عموم به وجود آورد که محافظت از باغ ها تا زمانی اصل است که پای پول و نمادسازی در میان نباشد!
 
 
مثل این برج های دوقلو که مالک یکی شان شهرداری است و این مهم به واسطه ارائه مجوز به مالک زمین برای احداث دو برج در باغ مشجر، در اختیار شهرداری قرار گرفته است. نکته ای کلیدی که دیگر مالکان باغ ها و افراد ثروتمند علاقمند به ساخ برج را بر آن داشت تا شانسان در ساخت و ساز در این شهر را بیازماند و از آن زمان تا کنون، بسیاری از درختان باغ ها بریده شده و باغات در مسیر تبدیل به مجتمع های مسکونی و تجاری قرار گرفته اند.

اقدامی که اگر چه در برخی مقاطع بعضی کوشیدند مقابل آن قرار گرفته و پایان بخشش باشند اما به دلایل مختلف موفق به این کار نشدند. شاید از این رو که حکایت ساخت دو برج 25 طبقه به عنوان نمادهای جدید شهر شیراز را همه شنیده‌اند و می‌دانند همه چیز نرخی دارد؛ حتی باغ هایی که قوانین بر بقایشان اصرار دارند و ظاهرا امثال طرح های تفصیلی اجازه تغییر کاربری شان را نمی‌دهند.

باوری که با تغییر کاربری بسیاری از باغ ها در قصرالدشت، معالی آباد و چمران در شیراز به سازه های مختلف، به شدت در این دیار فراگیر شده و آینده تاریکی پیش روی این شهر سرسبز قرار داده است. اتفاقی از جنس شهرفروشی برای کسب درآمد نهادهایی مانند شهرداری که در تهران و بسیاری از دیگر شهرهای کشورمان به وضوح خودنمایی می‌کند.

بزرگترین آفتی که باغ‌های ایران را نشانه رفته و روز به روز از سبزی چهره شهرهای کشورمان می‌کاهد؛ انگار نه انگار که قوانین بالادستی بر ضرورت حفظ باغات تاکید موکد دارند و شدت گرفتن آلودگی هوا و مولفه های مرتبط، اثبات نیازمندی شدیدمان به وجود فضای سبز، به ویژه در کلانشهرهاست.
 
 
 
 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو