تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

تیراندازی به کولبران قانونی نیست

۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۹:۱۴ کد مطلب: 10765

یک وکیل دادگستری می‌گوید تیراندازی به کولبران بر اساس قوانین موجود هم فاقد وجاهت قانونی است و بایستی نمایندگان مجلس تمهیداتی بیندیشند که امنیت جانی کولبران حفظ شود.

 

به گفته افشین عبداللهی یکی از بندهایی که به نظر می‌رسد ماموران به استناد آن به سمت کولبران تیراندازی می‌کنند بند ۹ ماده ۳ قانون مذکور است که مقرر می‌دارد «برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیر مجاز قصد ورود و یا خروج را داشته و به اخطار ماموران مرزبانی توجه نمی‌کنند می‌توانند… تیراندازی کنند».این حقوق‌دان در این‌باره اضافه کرده نکته بدیهی و اولیه که به روشنی از این بند استنباط می‌شود این است که فقط ماموران مرزبانی می‌توانند تیراندازی کنند. حال اگر ماموران مرزبانی بخواهند تیراندازی کنند، تیراندازی با توجه به تبصره ۳ این ماده شرایطی دارد و لذا مأمور مستقیماً نمی‌تواند تیراندازی کند.
مطابق این تبصره «باید چاره‌ای جز به کارگیری سلاح نداشته باشد.» این قسمت از تبصره ۳ بسیار مهم است و به نظر می‌رسد امکان تیراندازی به کولبران را به صفر می‌رساند و آن را غیر ممکن می‌کند.به گفته او با توجه به سنگینی بار کولبران اگر ماموران قصد دستگیری آنها را داشته باشند به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند و «هیچ ضرورتی برای بکارگیری سلاح وجود ندارد.»عبداللهی همچنین گفته تیراندازی به سمت افراد با توجه به جرایم مورد اشاره در قانونِ «به کارگیری سلاح» به نظر می‌رسد بیشتر ناظر به جلوگیری از ورود تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر به کشور باشد که معمولاً مسلحند و نه کولبر.
این حقوق‌دان معتقد است نمایندگان مجلس باید درصدد یک اقدام بنیادین و ریشه‌ای برای حل این مشکل باشند. در چنین حالتی بنیادی‌ترین کار می‌تواند تلاش برای اصلاح قانونِ «به کارگیری سلاح» باشد./ایلنا
 
 
 
 
تیراندازی به کولبران قانونی نیست
 
یک وکیل دادگستری می‌گوید تیراندازی به کولبران بر اساس قوانین موجود هم فاقد وجاهت قانونی است و بایستی نمایندگان مجلس تمهیداتی بیندیشند که امنیت جانی کولبران حفظ شود.به گفته افشین عبداللهی یکی از بندهایی که به نظر می‌رسد ماموران به استناد آن به سمت کولبران تیراندازی می‌کنند بند ۹ ماده ۳ قانون مذکور است که مقرر می‌دارد «برای جلوگیری و مقابله با اشخاصی که از مرزهای غیر مجاز قصد ورود و یا خروج را داشته و به اخطار ماموران مرزبانی توجه نمی‌کنند می‌توانند… تیراندازی کنند».این حقوق‌دان در این‌باره اضافه کرده نکته بدیهی و اولیه که به روشنی از این بند استنباط می‌شود این است که فقط ماموران مرزبانی می‌توانند تیراندازی کنند. حال اگر ماموران مرزبانی بخواهند تیراندازی کنند، تیراندازی با توجه به تبصره ۳ این ماده شرایطی دارد و لذا مأمور مستقیماً نمی‌تواند تیراندازی کند. مطابق این تبصره «باید چاره‌ای جز به کارگیری سلاح نداشته باشد.» این قسمت از تبصره ۳ بسیار مهم است و به نظر می‌رسد امکان تیراندازی به کولبران را به صفر می‌رساند و آن را غیر ممکن می‌کند.به گفته او با توجه به سنگینی بار کولبران اگر ماموران قصد دستگیری آنها را داشته باشند به راحتی می‌توانند این کار را انجام دهند و «هیچ ضرورتی برای بکارگیری سلاح وجود ندارد.»عبداللهی همچنین گفته تیراندازی به سمت افراد با توجه به جرایم مورد اشاره در قانونِ «به کارگیری سلاح» به نظر می‌رسد بیشتر ناظر به جلوگیری از ورود تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر به کشور باشد که معمولاً مسلحند و نه کولبر.این حقوق‌دان معتقد است نمایندگان مجلس باید درصدد یک اقدام بنیادین و ریشه‌ای برای حل این مشکل باشند. در چنین حالتی بنیادی‌ترین کار می‌تواند تلاش برای اصلاح قانونِ «به کارگیری سلاح» باشد./ایلنا
 

نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو