تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

اولین اردوی استارتاپی فسا

۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۹:۵۳:۵۵ کد مطلب: 10666

اسـتارتاپ، به شرکت های نوپایی گفته می شود که با یک ایـده سـاده و اولیه شروع به کار کرده و به سـرعت رشد می کنند. این کسب و کارهای نوپا به سـرمایـه هنـگفـتـی نیـاز نـدارنـد و با یـادگیـری سریـع و تـکنـولـوژی رشد مینمایند. اما ترویج این فرهنگ استارتاپی در کجا شکل میگیرد؟

 

 

اردوی استارتاپی رویدادی آموزشی-تجربی در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) بر‌گزار می‌گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند،  تیم تشکیل دهند و هر تیم ایده‌ای را اجرا کند. هدف از برگـزاری چنیـن بـرنامه­هایـی گسترش و تشویق روحیه کارآفرینی است تا جوانان كشور با شور و اشتیاق وارد فعالیت‌های كسب و کاری شوند. این برنامه جهانی تا بحال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا بر‌گزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است. اولین اردوی استارتاپی ایران در سال 91 به میزبانی دانشگاه تهران و پس از آن در دیگر استان­ها و شهرستان­هایشان با حمایت نهادهای دولتی و خصوصی برگزار گردید. دراین رویداد ایده‌های زیادی مطرح می‌شود اما آنچه در اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا! این برنامه از ساعت 5 بعدازظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب جمعه ادامه دارد. در این برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با حضور تسهیلگر (نماینده جهانی) و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می‌گردند ایده‌ها را به کسب و کار تبدیل می‌نمایند. در پایان برنامه تیم‌ها پروژه‌های خود را به هیآتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌نمایند. این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و ... حمایت تجاری می‌گردد.

اولین اردوی استارتاپی فسا بصورت رسمی از دی ماه 95 آغاز به کار نمود و با وجود همه موانع و مشکلات فراوان، در نهایت تلاش کادر اجرایی به ثمر رسید و این رویداد، روی داد. نکته جالب توجه این است که جوان­ترین شرکت کننده این برنامه فقط 12 سال سن داشت.

هماهنگی­های اجرایی این اردوی استارتاپی توسط تیم برگزاری انجام شد و بخش علمی، عملی، آموزشی و تجربی را نماینده جهانی دکتر ابراهیم زرگران از مشاوران با تجربه در این حوزه با منتوری زهره لورک آقا هم بنیانگذار نکو و دبیر همفکر کرمان، محمد بیگلری هم بنیانگذار ژیوار و دبیر همفکر شیراز و قهرمان همتی بنیانگذار بیزینس تار نیز برعهده داشتند.

داوران اين رويداد نيز احمد زيني، محمد علی كهنسال، مصطفي نقي زاده و شهره گلخني بودند كه از ٦ تيم ايده پرداز در حوزه تكنولوژي ٣تيم را با ملاك هاي معتبري چون طرح مسأله، كار تيمي، مدل درآمدي، مدل تجاري و... انتخاب و به عنوان برنده اعلام نمودند.

اما در حقیقت برنده تیمی است که از شنبه این آموزش­ها را به کار گرفته و کسب و کار خود را راه اندازی نماید.

 

به قلم : زهره لورک آقا

 

 

 

 

 

 

 

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو