تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
رضا علیزاده

18 تیر78 و افرادی که در این آشوب هنرنمایی کردند

۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۹:۰۴:۴۴ کد مطلب: 10487

بازخوانی نقش تعدادی از افرادی که در18 تیر 1378 آشوب به پا کردند را در زیر بخوانید.

 

پایگاه خبری تحلیلی فسایی، در سال 1378 کمسیون فرهنگی مجلس پنجم ،طرحی را به عنوان «اصلاحیه قانون مطبوعات» تصویب نمود که با اعتراض مجمع روحانیون مبارز و نشریه های دوم خردادی در رابطه با اصلاح این طرح روبرو شد. روزنامه سلام در این رابطه سندی محرمانه را منتشر کرد که با شکایت وزرات اطلاعات و تعدادی از نمایندگان مجلس توقیف شد.اولین تجمع در اعتراض به توقیف روزنامه سلام در برابر خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران شکل گرفت که در گیری هایی در پی داشت ودر نهایت منجر به شکل گیری غائله 18تیر شد. در این جا به بازخوانی نقش تعدادی از افرادی که در18 تیر 1378 آشوب به پا کردند می پردازیم.

 1-سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت): تهران 5روز در بی مدیریتی به سر می برد و رئیس دولت اصلاحات لب هایش را بسته بود و به فریاد «خاتمی ،خاتمی حمایتت می کنیم» کودتاچیان گوش می داد.خاتمی بر خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی به بسیج و سپاه اجازه ورود به این جریانات را نداد. 21 تیر 1378 جمعی از فرماندهان ارشد سپاه در نامه ای محرمانه به رئیس جمهور با ابراز نگرانی از خونسردی مسئولان ذیربط در حوادث جاری خواستار پایان دادن به غائله شدند. 

2-سید مصطفی تاج زاده: تاج زاده مورخ 1378/4/17یک روز پیش از واقع کوی دانشگاه در سخنانی در جمع اعضای دفتر تحکیم وحدت ،از روزنامه سلام به عنوان خط قرمز یاد می کند و از اعضای این تشکل دانشجویی می خواهد که برای رفع توقیف از این نشریه اقداماتی را صورت دهند .تاج زاده در روز 18 تیر در جمع اغتشاشگران حضور یافت وبا استفاده از جو ملتهب ،مطالب تحریک آمیزی را بیان کرد ،وی گفت :«مردم طی دو سال اخیر هزینه انتخاب بجا و به حق خود را می پردازند». بعد ها نقل شد که تاج زاده خود هدایت میدانی اغتشاشات 18 تیر 1378 را نیز به عهده داشته است.

 3-عبدالکریم سروش : چند روز پس از 18 تیر 1378 ،سروش در جلسه ای در مشهد مدعی شد که مسلمانان روشن بین و تیز بین باید مواظب باشند که نکند با عمل به فتاوی مراجع تقلید معاصر مستوجب عقوبت الهی شوند ،چون این مراجع پایشان در انسان شناسی و فهم حقوق بشر لنگ است. وی همچنین در 17 مرداد 1378 در بیان مخالفت خود بعد از بیان گفتمان خودی و غیر خودی حضرت آقا بعد از 18 تیر .گفت«این نظریه ریشه در جاهلیت دوران قبیلگی دارد.» 3-سید محمد موسوی خوئینی ها : روز 15 تیر یک روز پیش از تصویب قانون مطبوعات در مجلس ،روزنامه سلام با مدیر مسئولی موسوی خوئینی ها با توجه افشا شدن قتل های زنجیره ای و شناختن کل ماجرای قتل ها به اسم سعید امامی ،برای متاثر کردن مجلس و جامعه دست به انتشار یک سند جعلی از وزرات اطلاعات زد:«سعید امامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است.» این تیتر دروغ به تعطیلی روز نامه سلام منجر شد.و جاری شدن اعتراض دانشجویان و به وجود آمدن غائله 18 تیر انجامید.

 4-عبدالله نوری: به دنبال فاجعه 18 تیر 1378 ،روزنامه های زنجیره ای جریان دوم خرداد به آشوب های رخ داده دامن می زدند .در این میان روزنامه خرداد با مدیر مسئولی عبدالله نوری با درج تیتر های جهت دار و محرک سعی در تهییج افکار عمومی جامعه داشت.به عنوان نمونه روزنامه خرداد در تاریخ 19 تیر 1378 با انتخاب تیتر «کوی دانشگاه تهران به خون کشیده شد.» در حالی که این خبر صحت نداشت. در غائله ی 18 تیر 1378 افرادی دیگری نیز به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم درگیر و هنر نمایی می کردند مثل حشمت الله طبرزدی و... که در اینجا مجال برای عرض کردن نیست. 


 رضا علیزاده

 

 

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو