تازه ها :

عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال
بختیار رحمانی مدیر سابق جهاد کشاورزی فسا؛

آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی، روشی مرسوم اما اشتباه

۱۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱:۰۶ کد مطلب: 10357

آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی، در بین بسیاری از کشاورزان روشی مرسوم است.


اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی فسایی: 

 کشاورزان دلیل اصلی آتش زدن کاه و کلش گندم و جو را کنترل آفات و علف‌های هرز، پاک شدن سریع زمین از بقایای گیاه قبلی و آسان شدن عملیات شخم برای محصول بعدی میدانند ولی غافل از اینکه به کار بردن تناوب زراعی صحیح و استفاده مناسب از سموم نتیجه‌ای بسیار مطلوب تر دارد.

  70 درصد مواد آلی خاک از بقایای گیاهی تشکیل شده است، سوزاندن بقایای گیاهی موجب کاهش جذب عناصر غذایی توسط ریشه‌ها، کاهش ظرفیت نگهداری آب در خاک، کاهش راندمان مصرف آب، کاهش نفوذ پذیری خاک و کاهش فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک می شود.

 همچنین سوزاندن بقایای گیاهی موجب تخریب بافت و ساختمان خاک می شود،این کار همچنین موجب افزایش فرسایش خاک و بالا رفتن مصرف کودهای شیمیایی می شود که با توجه به قیمت بالای نهاده های کشاورزی، کشاورز را در کشت بعدی با مشکل روبه رو میکند. 

 خرد کردن و توزیع بقایا در سطح مزرعه، رعایت تناوب در کشت گندم، حبوبات و انجام آیش، چَراندن دامها و کمپوست کردن بقایا از راهکارهای اولیه جهت جلوگیری از سوزاندن بقایای گیاهی است.
 با کاهش مواد آلی خاک به واسطه آتش زدن بقایای گیاهی، گیاهان زراعی تحمل خود را در برابر آفات، بیماری‌ها، خشکی، گرما و سرما از دست می دهند که خود مشکلات دیگری برای کشاورز در بر خواهد داشت.

 لذا به کشاورزان محترم توصیه میشود حتی الامکان از سوزاندن بقایای گیاهی جدا خودداری کنند.
همچنین روش خاکورزی حفاظتی از دیگر روشهای مناسب و جایگزین میباشد.

 

 

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظر سنجی

به نظر شما حقوق ۲۴ میلیونی برای مدیران حال حاضر کشور عادلانه است؟
بله،حقشان است
خیر،خیانت است
 

اخبار ایران و جهان

آرشیو